EVD552-5U-MZL
HomeEVD552-5U-MZL
5 Megapixel NOVA WDR IR Dome Camera
The EVD552-5U-MZLis a 5 Megapixel 130dB WDR IR Dome Camera with Motorized Zoom. It features a durable plastic housing and integrates a 1/2.8” high-quality image sensor along with IR LEDs to deliver sharp, clear images in both day and night conditions. The camera is equipped with a 2.8~12mm motorized zoom lens, allowing flexible adjustment of the field of view. Its auto iris control automatically optimizes the iris position to enhance image quality under varying lighting conditions. Real-time video is streamed in high definition using H.264 or H.265 compression, effectively optimizing bandwidth and improving storage efficiency.
- 5MP Resolution up to 30 fps
- Supports H.265 and H.264 Compression
- 2.8-12mm Motorized Lens
- Night Vision up to 30 meters with IR
- 3 Axis Bracket helps mount on wall or ceiling
- ONVIF Compliant for easy integration
| Sensor | 1/2.8 |
| Effective Pixels (H x V) | 2592 x 1944 |
| Resolution (Megapixels) | 5 |
| Minimum Illumination | 0.002 lux with IR on |
| Maximum FPS | 30 |
| Night Vision | Yes |
| IR Range (meters) | 30 |
| Focal Length (mm) | 2.8 – 12 |
| Iris | DC Auto Iris |
| Lens Type | Motorized Zoom |
| Remote Zoom | Yes |
| Remote Focus | Yes |
| Angle of View (deg) | H:102 (Wide)~31 (Tele), V:73 (Wide)~23 (Tele) |
| Video Compression | H.265, H.264 |
| Video Streams | Main, Sub, Mobile |
| WDR | 130dB Variable Coefficient |
| Day and Night Control | True Day/Night with IR Cut Filter |
| Corridor Format | Yes |
| Motion Detection | Multiple Zones |
| Advance Analytics | Tamper Detection, Out Of Focus Detection, Sound, Perimeter Intrusion, Line Crossing, Stationary Object, Pedestrian, People Counting, Face Detection |
| Storage Type | Micro SD card, Max up to 256GB |
| Network Port | 10/100M BASE-TX, RJ-45 Connector |
| ONVIF Compliant | Yes |
| Security | Multiple User Access with password protection |
| Users | Multi-level |
| IP Filtering | Yes |
| HTTPS | Yes |
| IEEE 802.1X | Yes |
| Simultaneous Viewing | Up to 5 users |
| Housing ID | V4DIMWH660730S1 |
| Dimensions (mm) | 146 (D) x 108 (H) |
| Weight (g) | 510 |
| Housing Material | ABS Plastic Housing |
| Color and Finish | White, RAL 9003 |
| Installation | Ceiling, Wall Mount, 3-Axis Bracket |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| IK Rating | IK07 |
| Power Consumption | 440mA, 5.28W |
| Power Source | PoE IEEE802.3af, DC 12V |
| Operating Temperature (C) | -20 to +60 |
| Audio | Yes |
Access the official product catalog, including comprehensive descriptions, key features, and high-quality images.
Download the detailed PDF file to view the complete CAD drawing of this product.