EVD558-5U-VMZL
HomeEVD558-5U-VMZL
5 Megapixel NOVA WDR IR Vandal Dome Camera
The EVD558-5U-VMZL is a 5 Megapixel 130dB WDR IR Vandal Dome Camera equipped with a varifocal lens. Designed with a vandal-resistant aluminum housing, it incorporates a 1/2.8” high-quality image sensor and IR LEDs to ensure sharp and clear imaging in both day and night environments. The integrated 6~22mm varifocal lens allows flexible adjustment of the field of view. Auto iris control automatically adjusts the iris position to optimize image clarity under varying lighting conditions. The camera supports real-time high-definition video streaming with H.264 or H.265 compression, enhancing bandwidth efficiency and maximizing storage capacity.
- 5MP Resolution up to 30 fps, 2MP @ 60 fps
- Supports H.265 and H.264 Compression
- 6-22mm Motorized Lens
- Night Vision up to 30 meters with IR
- Weather and Vandal Proof Housing
- 3 Axis Bracket helps mount on wall or ceiling
- ONVIF Compliant for easy integration
| Sensor | 1/2.8 |
| Effective Pixels (H x V) | 2592 × 1944 |
| Resolution (Megapixels) | 5 |
| Minimum Illumination | 0.002 lux with IR on |
| Maximum FPS | 30 |
| Night Vision | Yes |
| IR Range (meters) | 30 |
| Focal Length (mm) | 6 – 22 |
| Iris | DC Auto Iris |
| Lens Type | Manual Zoom |
| Remote Zoom | Yes |
| Remote Focus | Yes |
| Angle of View (deg) | H:42 (Wide)~17 (Tele), V:30 (Wide)~12 (Tele) |
| Video Compression | H.265, H.264 |
| Video Streams | Main, Sub, Mobile |
| WDR | 130dB, Variable Coefficient |
| Day and Night Control | True Day/Night with IR Cut Filter |
| Corridor Format | Yes |
| Motion Detection | Multiple Zones |
| Advance Analytics | Tamper Detection, Out Of Focus Detection, Sound, Perimeter Intrusion, Line Crossing, Stationary Object, Pedestrian, People Counting, Face Detection |
| Storage Type | Micro SD card, Max up to 256GB |
| Network Port | 10/100M BASE-TX, RJ-45 Connector |
| ONVIF Compliant | Yes |
| Security | Multiple User Access with password protection |
| Users | Multi-level |
| IP Filtering | Yes |
| HTTPS | Yes |
| IEEE 802.1X | Yes |
| Simultaneous Viewing | Up to 5 users |
| Dimensions (mm) | 148 (D) x 109 (H) |
| Weight (g) | 950 |
| Vandal Resistant | Yes |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Color and Finish | White Powder Coat, RAL 9003 |
| Installation | Ceiling, Wall Mount, 3-Axis Bracket |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| IK Rating | IK10 |
| Power Consumption | 440mA, 5.28W |
| Power Source | PoE IEEE802.3af, DC 12V |
| Operating Temperature (C) | -20 to +60 |
| Audio | Yes |
Access the official product catalog, including comprehensive descriptions, key features, and high-quality images.
Download the detailed PDF file to view the complete CAD drawing of this product.