EVD612-4UVMZL
HomeEVD612-4UVMZL
4 Megapixel NOVA WDR IR Vandal Dome Camera
The EVD612-4UVMZL is a 4 Megapixel 130dB WDR IR Vandal Dome Camera featuring a motorized zoom lens. Housed in a vandal-resistant aluminum casing, it integrates a large-format 1/1.8” high-quality image sensor and infrared LEDs to deliver sharp, clear images in both day and night conditions. The camera includes a 2.8~12mm motorized zoom lens for flexible adjustment of the field of view. Its auto-iris control automatically optimizes the iris position to ensure superior image quality under all lighting environments. Real-time high-definition video is streamed using H.264 or H.265 compression, maximizing bandwidth efficiency and enhancing storage utilization.
- 4MP Resolution up to 30 fps
- Supports H.265 and H.264 Compression
- 2.8-12mm Motorized Lens
- Night Vision up to 30 meters with IR
- Weather and Vandal Proof Housing
- 3 Axis Bracket helps mount on wall or ceiling
- ONVIF Compliant for easy integration
| Sensor | 1/1.8 |
| Effective Pixels (H x V) | 2560 × 1440 |
| Resolution (Megapixels) | 4 |
| Minimum Illumination | 0.05 lux with IR on |
| Maximum FPS | 30 |
| Night Vision | Yes |
| IR Range (meters) | 30 |
| Focal Length (mm) | 2.8 – 12 |
| Iris | DC Auto Iris |
| Lens Type | Motorized Zoom |
| Remote Zoom | Yes |
| Remote Focus | Yes |
| Angle of View (deg) | H:108.6°(Wide) – 22.4°(Tele), V:81.4°(Wide) -15.8°(Tele) |
| Video Compression | H.265, H.264 |
| Video Streams | Main, Sub, Mobile |
| WDR | 130dB, Variable Coefficient |
| Day and Night Control | True Day/Night with IR Cut Filter |
| Corridor Format | Yes |
| Motion Detection | Multiple Zones |
| Advance Analytics | Tamper Detection, Out Of Focus Detection, Sound, Perimeter Intrusion, Line Crossing, Stationary Object, Pedestrian, People Counting, Face Detection |
| Storage Type | Micro SD card, Max up to 128GB |
| Network Port | 10/100M BASE-TX, RJ-45 Connector |
| ONVIF Compliant | Yes |
| Security | Multiple User Access with password protection |
| Users | Multi-level |
| IP Filtering | Yes |
| HTTPS | Yes |
| IEEE 802.1X | Yes |
| Simultaneous Viewing | Up to 5 users |
| Dimensions (mm) | 148 (D) x 109 (H) |
| Weight (g) | 950 |
| Vandal Resistant | Yes |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Installation | Ceiling, Wall Mount, 3-Axis Bracket |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| IK Rating | IK10 |
| Power Consumption | 440mA, 9 W |
| Power Source | PoE IEEE802.3af, DC 12V |
| Operating Temperature (C) | -20 to +60 |
Access the official product catalog, including comprehensive descriptions, key features, and high-quality images.
Download the detailed PDF file to view the complete CAD drawing of this product.