EVD901-8U-MZL
HomeEVD901-8U-MZL
8 Megapixel NOVA WDR IR Dome Camera with Motorized Zoom
The EVD901-8U-MZL is an 8 Megapixel 130dB WDR IR Dome Camera with Motorized Zoom. It features a durable plastic housing and integrates a 1/2.8” high-quality image sensor along with built-in IR LEDs, delivering sharp and clear images in both day and night conditions.
- 8MP resolution up to 30 fps
- Supports H.265 and H.264 Compression
- Night vision up to 30 meters with IR
- 130dB True WDR
- Micro SD Card Slot for Onboard Storage
- 3 Axis Bracket helps mount on wall or ceiling
- ONVIF Compliant for easy integration
| Sensor | 1/2.8 |
| Effective Pixels (H x V) | 3840 × 2160 |
| Resolution (Megapixels) | 8 |
| Minimum Illumination | 0.005 lux, 0 lux with IR on |
| Maximum FPS | 30 |
| Night Vision | Yes |
| IR Range (meters) | 30 |
| Focal Length (mm) | 2.8 to 8 |
| Iris | DC Auto Iris |
| Lens Type | Motorized Zoom |
| Remote Zoom | Yes |
| Remote Focus | Yes |
| Angle of View (deg) | H:105 (Wide)~46 (Tele), V:56 (Wide)~26 (Tele) |
| Video Compression | H.265, H.264 |
| Video Streams | Main, Sub, Mobile |
| WDR | True WDR, 130dB |
| Day and Night Control | True Day/Night with IR Cut Filter |
| Corridor Format | Yes |
| Motion Detection | Multiple Zones |
| Advance Analytics | Tamper, Out Of Focus, Sound, Perimeter Intrusion, Line Crossing, Stationary Object, Pedestrian Detection, People Counting, Face Detection |
| Storage Type | Micro SD Card, Max up to 256GB |
| Network Port | 10/100M BASE-TX, RJ-45 Connector |
| ONVIF Compliant | Yes |
| Security | User Access with password protection, IP Filtering |
| Users | Multi-level |
| IP Filtering | Yes |
| HTTPS | Yes |
| IEEE 802.1X | Yes |
| Simultaneous Viewing | Up to 5 users |
| Dimensions (mm) | 120(D) x 91.6(H) |
| Weight (g) | 390 |
| Vandal Resistant | Yes |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Color and Finish | White, RAL 9003 |
| Installation | Ceiling, Wall Mount, 3-Axis Bracket |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| IK Rating | IK07 |
| Power Consumption | 440mA, 5.28W |
| Power Source | PoE IEEE802.3af, DC 12V |
Access the official product catalog, including comprehensive descriptions, key features, and high-quality images.
Download the detailed PDF file to view the complete CAD drawing of this product.