EVD902-8U-MZL
HomeEVD902-8U-MZL
8MP NOVA Dome with Motorized Lens and IR Night Vision
The EVD902-8U-MZL is an 8 Megapixel NOVA WDR IR Plastic Dome Camera with Motorized Zoom. It features a 1/2.8” high-quality image sensor and built-in IR LEDs to deliver sharp, clear images both during the day and at night. The camera is equipped with a 2.8~12mm motorized zoom lens, allowing for easy adjustment of the field of view. Its auto iris control function automatically adjusts the iris position to optimize image quality under varying lighting conditions. The camera streams real-time high-definition video using H.264 or H.265 compression, optimizing bandwidth usage and improving storage efficiency.
- 8MP Resolution up to 30 fps
- Supports H.265 and H.264 Compression
- 2.8-12mm Motorized Lens
- Night Vision up to 30 meters with IR
- 3 Axis Bracket helps mount on wall or ceiling
- ONVIF Compliant for easy integration
| Sensor | 1/2.8 |
| Effective Pixels (H x V) | 3840 × 2160 |
| Resolution (Megapixels) | 8 |
| Minimum Illumination | 0 lux with IR on |
| Maximum FPS | 30 |
| Night Vision | Yes |
| IR Range (meters) | 30 |
| Focal Length (mm) | 2.8 – 12 |
| Iris | DC Auto Iris |
| Lens Type | Motorized Zoom |
| Remote Zoom | Yes |
| Remote Focus | Yes |
| Angle of View (deg) | H:108.6 (Wide) to 22.4 (Tele), V:81.4 (Wide) to 15.8 (Tele) |
| Video Compression | H.265, H.264 |
| Video Streams | Main, Sub, Mobile |
| WDR | True WDR, 130dB Variable Coefficient |
| Day and Night Control | True Day/Night with IR Cut Filter |
| Corridor Format | Yes |
| Motion Detection | Multiple Zones |
| Advance Analytics | Tamper Detection, Out Of Focus Detection, Sound, Perimeter Intrusion, Line Crossing, Stationary Object, Pedestrian, People Counting, Face Detection |
| Storage Type | Micro SD card, Max up to 128GB |
| Network Port | 10/100M BASE-TX, RJ-45 Connector |
| ONVIF Compliant | Yes |
| Security | Multiple User Access with password protection |
| Users | Multi-level |
| IP Filtering | Yes |
| HTTPS | Yes |
| IEEE 802.1X | Yes |
| Simultaneous Viewing | Up to 5 users |
| Dimensions (mm) | 146 (D) x 108 (H) |
| Weight (g) | 510 |
| Housing Material | ABS Plastic Housing |
| Color and Finish | White, RAL 9003 |
| Installation | Ceiling, Wall Mount, 3-Axis Bracket |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| IK Rating | IK07 |
| Power Consumption | 440mA, 5.28W |
| Power Source | PoE IEEE802.3af, DC 12V |
Access the official product catalog, including comprehensive descriptions, key features, and high-quality images.
Download the detailed PDF file to view the complete CAD drawing of this product.